nikomu tłumaczyć, że bezpieczeństwo pracownika jest sprawą priorytetową.
Są takie zakłady pracy, w których zwyżka jest wręcz nieodzowna. Przykładem mogą być zakłady energetyczne. Otóż, wszelkie naprawy, konserwacje czy wymiana trakcji elektrycznych wykonywane są własnie przy użyciu podnośników. Prawdę mówiąc, trudno byłoby chyba sobie już nawet wyobrazić inny sposób pracy jak nie z kosza.
Na rynku działa wiele firm, które świadczą usługi w zakresie wynajmu różnego rodzaju sprzętów, w tym i podnośników. Tym samym więc, kiedy tylko zachodzi potrzeba zastosowania tegoż pojazdu, trzeba go wynająć i już. Dajmy na to, że ktoś chciałby przyciąć drzewo, które nadmiernie rozrosło się i dosłownie wchodzi do domu. Albo też musimy pomalować ścianę wysokiego budynku. W jednym i drugim przypadku podnośnik jest najlepszym rozwiązaniem. Mógłby ktoś powiedzieć, że jeszcze pozostaje do dyspozycji drabina. Jasne, ale drabina nie jest zbyt bezpieczna i dlatego też zdecydowanie lepiej nie iść w tym kierunku.
Wysokie kwalifikacje
Są prace, które niejedną osobę przyprawiłyby o zawrót głowy. Wśród nich można zapewne wymienić chirurga, żołnierza czy kapitana statku. Warto jednak pamiętać o pracach, które wystawiają nas na okoliczności rzeczywiście mogące wywołać zawroty głowy. Prace na wysokościach, bo o nich mowa, to specyficzne zajęcie. Oczywiście nie można bać się przestrzeni i przebywania wiele metrów nad ziemią. Jednak nawet jeśli jesteśmy doświadczonymi pracownikami, a może szczególnie wtedy, powinniśmy rozumieć jak ważne w naszej pracy jest bezpieczeństwo. Dobry podnośnik, to nie tylko odpowiednio wysoki sprzęt lecz również tak bezpieczny jak tylko jest to możliwe. Wypadki zdarzają się w każdej pracy. W tym konkretnym jej typie mogą one doprowadzić w bardzo krótkim czasie, do bardzo poważnych powikłań. Zwyżka, której używamy w pracy, czy to zapewniając ją swoim pracownikom czy też korzystając z niej osobiście, powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów oraz spełniać odpowiednie normy. Nigdy nie należy lekceważyć zdrowia drugiego człowieka. Zwłaszcza, że to właśnie posługujący się ów sprzętem pracownik jest nam absolutnie niezbędny. Dobry pracodawca wie, że odpowiedni człowiek, wymaga też odpowiedniego sprzętu.
W trakcie robót budowlanych nie sposób
W trakcie robót budowlanych nie sposób uniknąć prac na wysokościach. Czy przy budowie wieżowca, czy przy remoncie domku jednorodzinnego staniemy przed problemem prowadzenia prac w miejscach niedostępnych z poziomu gruntu czy stropu, ani z drabiny. Co wtedy? Rozwiązań jest wiele, co więc wybrać? Rusztowanie, zwyżka, dźwig?
Tradycyjnym, najprostszym i jeszcze niedawno najpopularniejszym sposobem prowadzenia prac na wysokościach były rusztowania. Łatwo dostępne, tanie w wynajmie. Jednak to rozwiązanie ma sporo wad. Przede wszystkim rusztowania są niezbyt mobilne. Poza tym najprostsze rusztowania warszawskie często nie spełniają wymagań BHP. Do montażu bardziej skomplikowanych i większych konstrukcji potrzebny jest projekt zatwierdzony przez uprawnionego specjalistę.
Świetnym narzędziem, aby przeprowadzać prace na wysokościach jest podnośnik. Istnieją różne rodzaje podnośników: koszowe, platformowe, nożycowe. Różnią się także dopuszczalną ładownością oraz zasięgiem. Jednak wybór na rynku jest tak szeroki, że nikt nie powinien mieć problemu z dobraniem odpowiedniego sprzętu do swoich potrzeb.
Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, prowadząc prace na wysokościach zawsze należy zadbać o bezpieczeństwo stosując odzież ochronną oraz konieczne zabezpieczenia, a także przeszkolić odpowiednio swoich pracowników.